CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
Concurs cu premii! - Pagina 15 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


Concurs cu premii!

+9
accipiter
Saturnus
cuciureanu_sorin
mihainyc
nelutzu craiova
Dan
gaboru4all
Admin
cristianurzica
13 participanți

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 8:08 pm

cea mai mica inarita este cabaret, iar cea mai mare este flammea
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 8:13 pm

inarita care s-ar gasi sa se reproduca la noi ar fi cea carduelis flavirostris,
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 8:17 pm

inarita se gaseste in toata zona paleartica adica Nordica, toata zona de Nord, din America de Nord, Europa de Nord, Groenlanda, Islanda, Siberia...inca n-am auzit sa fie introdus in alta parte fiindca este o pasare careia ii place frigul, deci nu cred ca ca fost introdus in Australia sau alte zone,
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 22, 2011 8:24 pm

mihainyc a scris:inarita care s-ar gasi sa se reproduca la noi ar fi cea carduelis flavirostris,
Am fost ocupat pana la aceasta ora, de aceea nu am putut intra. Vin si eu cu mici adaugiri. Legat de pasari clocitoare la noi in tara, se pare ca sunt cateva perechi de Carduelis flammea care cuibaresc la noi in tara, mai ales in nordul tarii(zona Maramures). Acest lucru este notat si de Dimitrie Radu(sursa lui ioan23 - mic atlas ornitologic), dar si pe internet am gasit o sursa care punctau ca zone sudice de cuibarit Romania si Polonia. Legat de C. flammea cabaret nu stiu sa cuibareasca la noi si intradevar la noi aparitia ei este si mai rara decat in cazul inaritei comune. Inarita rosie comuna(C. f. cabaret) a fost intalnita foarte rar pe teritoriul tarii noastre, daca nu ma insel singurele date certificarte exista din iarna anului 1971-1972(Dimitrie Radu). Din cate cunosc aceasta subspp. nu este atat de numeroasa precum inarita comuna si asta ar putea fi una din cauzele aparitiei rare pe teritoriul tarii. Legat de inarita cu cioc galben(caneparul cu cioc galben) - Carduelis flavirostris, nu exista date legate de cuibarit pe teritoriul tarii noastre, fiind o pasare cu areal nu atat de extins precum la C. flammea spre zonele mai sudice. Ca si pasare migratoare apare destul de rar, eu personal avand dovada a 3 exemplare certificate pe teritoriul Romaniei.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 8:38 pm

carduelis acantha flavirostris brevirostris este mai des intilnita pe teritorul tarii noastre fiind o pasare nomanda, la fel si flammea, dar ajunge si la noi unde cuibareste, asta potivit orintologului Peter Clement unde descrie cu amanuntime toate speciile si subspeciile in cartea Finches & Sparrow, car o pot dona cui doreste Very Happy Felicitari tuturor la acest concurs...astfel cunosc toate denumiriile latinesti, si tot felul de subspecii la car nici n-am crezut ca exista atita, in aceasta carte sint descris cu amanuntime tot ce e legat de finches
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 22, 2011 8:46 pm

mihainyc a scris:carduelis acantha flavirostris brevirostris este mai des intilnita pe teritorul tarii noastre fiind o pasare nomanda, la fel si flammea, dar ajunge si la noi unde cuibareste, asta potivit orintologului Peter Clement unde descrie cu amanuntime toate speciile si subspeciile in cartea Finches & Sparrow, car o pot dona cui doreste Very Happy Felicitari tuturor la acest concurs...astfel cunosc toate denumiriile latinesti, si tot felul de subspecii la car nici n-am crezut ca exista atita, in aceasta carte sint descris cu amanuntime tot ce e legat de finches

Interesante notiunile gasite de tine Mihai. La noi nu a fost publicat asa ceva pana acum. Acest ornitolog a petrecut mult timp pe teritoriul tarii noastre, pentru ca de regula orice inarita este rara la noi. Bineinteles ca daca stii unde sa le cauti le poti gasi mai usor. Poti sa scanezi anumite parti din aceasta lucrare, pentru a o avea in sistem electronic. Zic anumite parti, referindu-ma doar la cele cu "finches". Very Happy

PS: Intradevar interactiunea pe care o avem este cea mai importanta. Asa invatam multe lucruri unii de la altii, confruntand totodata lucrarile diferitilor ornitologi si notitele observatiilor lor. bounce
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Mar Noi 22, 2011 8:50 pm

mihainyc a scris:carduelis acantha flavirostris brevirostris
si aici este o mare dezbatere pe tema "carduelis" sau "acanthis"... voi ce ati mai gasit in ultimul timp? Din cate stiu initial exista denumirea de acanthis, dupa care s-a trecut la Carduelis.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 11:41 pm

n-am scanner, dar poate gasesti pe interent, cartea se numeste asa cum am zis inainte Finches & Sparrows de Peter Clement, aici sint descrice toate speciile si subspeciile existente
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mar Noi 22, 2011 11:55 pm

da, in unele carti le denumesc carduelis in altele acanthis,
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Noi 23, 2011 7:42 am

Raspunsul cel mai bun este a lui ioan 23 deoarece inarita se pare ca a fost introdusaatit in Australia cit si in Noua Zeelanda cu succes .atit inarita cit si cineparul nordic sau cu cioc galben se poate intilni sub denumirea de carduelis dar si acanthis.ultimele studii le-au introdus pe amindoua la carduelis.totul depinde de cit de recenta este informatia.eu personal nu am gasit nici o informatie unde subspecia cineparului ( Carduelis flavirostris brevirostris) ar cuibari la noi.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  mihainyc Mier Noi 23, 2011 2:07 pm

N-am gasit in nici o pagina de internet sau vreo documentatie din cartile mele depre cum ar fi introdusa in Australia sau Noua Zeelanda, in fine, potae sa fie ceva recent...despre Carduelis flammea brevirostris este o subspecie care nu traieste Nordic, traieste de fapt la altitutini inalte in China, partiile Vestice ale Asiei , Iran, ajungind chiar pina in Turcia, si regiunea Balcanica inclusiv Romania...asa cum am mai spus am descoperit in cartea lui Peter Clement, binenteles sint ocazionale
avatar
mihainyc
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 90
Puncte : 92
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Mier Noi 23, 2011 2:55 pm

Si pentru mine este prima oara cand aud de prezenta in Australia a inaritelor. Ar fi bine sa verificam informatia, pentru a nu produce o confuzie. Ioan23 ai o sursa pentru aceste date? Mersi anticipat!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Mier Noi 23, 2011 3:04 pm

Am gasit ceva foarte interesant legat de C. f. cabaret: "Four subspecies are sometimes recognized within Carduelis flammea. Of these the European Carduelis flammea cabaret (Statius Muller, 1776) is now often considered a distinct species and goes by the common name of lesser redpoll. The lesser redpoll is a much smaller, darker bird than the common redpoll and occurs from southern Norway east to the Carpathian Mountains south to the Mediterranean Ocean." - date legate de cuibaritul inaritei mici rosii in Carpati si
"In a narrow sense Carduelis flammea flammea occurs throughout the Northern Hemisphere but has been introduced into Australia, New Zealand and Colombia" - introducerea inaritei comune in zone din emisfera sudica: Australia si Noua Zeelanda.
Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Legat de inarita cu cioc galben nu am gasit date care sa certifice teritoriu de clocit in Romania, ci doar ca pasare pasagera pe timpul iernilor grele.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Noi 23, 2011 5:03 pm

intrebarea nr 4:
.puii masculi de inarita au in primul an ca si femelele numai pe cap un pic de rosu.masculii in al doilea an de viata incep sa se coloreze si pe piept.cum putem afla in captivitate daca puii care au citeva luni sint femele sau barbatusi?


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Joi Noi 24, 2011 5:07 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Noi 23, 2011 5:28 pm

subspecia carduelis flammea cabaret a fost introdusa in Australia si Noua Zeelanda:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Joi Noi 24, 2011 5:26 pm

cuciureanu_sorin a scris:intrebarea nr 4:
.puii masculi de inarita au in primul an ca si femelele numai pe cap un pic de rosu.masculii in al doilea an de viata incep sa se coloreze si pe piept.cum putem afla in captivitate daca puii care au citeva luni sint femele sau barbatusi?

Nu stie nimeni sa raspunda la aceasta intrebare lansata de Sorin? Very Happy
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  ioan23 Joi Noi 24, 2011 5:41 pm

Am gasit eu ceva legat de detrminarea varstei si sexului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ioan23
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 61
Puncte : 67
Data de inscriere : 25/09/2011
Localizare : Fagaras

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  ioan23 Joi Noi 24, 2011 6:42 pm

Se smulg cateva pene de pe piept.astfel se grabeste aparitia noilor pene[in mod normal la masculi pata rosie apare in al doilea an]
avatar
ioan23
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 61
Puncte : 67
Data de inscriere : 25/09/2011
Localizare : Fagaras

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Noi 24, 2011 7:43 pm

ioan23 a scris:Se smulg cateva pene de pe piept.astfel se grabeste aparitia noilor pene[in mod normal la masculi pata rosie apare in al doilea an]
dupa prima napirlire se poate smulge intr-adevar un puf,doi trei citi se doresc de pe piept .apoi se administreaza colorant in hrana moale si se asteapta..daca fulgii devin rosii puiul este mascul.
ioan 23 ai mai luat 2 puncte
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Noi 24, 2011 7:44 pm

intrebarea numarul 5:
in natura care sint semintele preferate de inarite?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  ioan23 Joi Noi 24, 2011 8:22 pm

Se hraneste in principal cu seminte mici, cum ar fi mesteacan, salcie,
arin, ierburi , buruieni si muguri
avatar
ioan23
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 61
Puncte : 67
Data de inscriere : 25/09/2011
Localizare : Fagaras

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Joi Noi 24, 2011 8:54 pm

cuciureanu_sorin a scris:
ioan23 a scris:Se smulg cateva pene de pe piept.astfel se grabeste aparitia noilor pene[in mod normal la masculi pata rosie apare in al doilea an]
dupa prima napirlire se poate smulge intr-adevar un puf,doi trei citi se doresc de pe piept .apoi se administreaza colorant in hrana moale si se asteapta..daca fulgii devin rosii puiul este mascul.
ioan 23 ai mai luat 2 puncte

O alta zona din care se smulg fulgii sunt cei din zona lombara(spinare) si la masculi se coloreaza in rosu.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Noi 25, 2011 5:56 am

se pare ca intr-adevar au o predilectie pentru semintele de mesteacan,dar am mai gasit si semintele de conifere.mai aduni inca 2 puncte ioan 23
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Noi 25, 2011 5:58 am

clasamentul arata asa:
ioan23 cu 40 puncte;
yorasta(admin) cu 20 puncte;
myhai cu 16 puncte;
accipiter cu 8 puncte;
gaboru4all cu 4 puncte.
saturnus cu 2 puncte;
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  cristianurzica Vin Noi 25, 2011 4:46 pm

A mai ramas o specie... poate cea mai talentata in ale cantatului, dar si foarte artagoasa si sensibila in conditii de captivitate: Caneparul(Carduelis cannabina).


Intrebarea numarul 1.: Care este cea mai mica inaltime la care-si pot constui cuibul caneparii?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Concurs cu premii! - Pagina 15 Empty Re: Concurs cu premii!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum