CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS)

2 participanți

In jos

MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Empty MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Noi 10, 2011 7:53 am

Acest carpodacus are 15 cm si il putem vedea in China,India,Myanmar,Taiwan,Nepal.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are urmatoarele subspecii:
-carpodacus vinaceus (J.Verreaux 1870) care traieste in India,Nepal,China,Myanmar
-carpodacus formosanus (Ogilvie-Grant 1911) care traieste in Taiwan.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Masculul are culoarea de fond rosu vinetiu(culoarea vinului rosu)iar deasupra ochiului o sprinceana de culoare alba.Coada si aripile sint de culoare maro inchis.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Femela are culoarea de fond maro cu striatii negre pe verticala.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sint pasari foarte sociabile.Au un zbor ondulat si poate fi vazut zburind la altitudini sub 2000 m,citeodata amestecati cu alte specii.
Femela face un cuib din crengute pe care il captuseste cu muschi.Depune 4 oua pe care le cloceste 14 zile puii parasind cuibul dupa 3 saptamini.
Masculul nu este un mare cintaret.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se adapteaza foarte usor in captivitate.
Cercetatorii ornitologi pentru a reface filogeneza acestui mugurar au luat mostre ADN de la cele doua subspecii iar rezultatele au aratat ca acesti doi verisori s-au despartit si au ramas izolati in urma cu 1,7-2 milioane de ani.
Facind chiar si comparatii asupra penajului au observat ca exista destule diferente morfologice.
Concluzia finala :este foarte posibil ca in viitorul apropiat cele doua subspecii sa fie clasificate ca fiind doua specii diferite.l
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS) Empty Re: MUGURARUL VINETIU (CARPODACUS VINACEUS)

Mesaj  Admin Vin Noi 11, 2011 7:58 pm

Sorine esti tare ai venit cu niste subiecte cu pasari superbe cheers
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum