CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS)

In jos

CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Empty CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Ian 27, 2012 8:43 am

Serinus Flaviventris (Gmelin 1789) sau canarul cu burta galbena mai poate fi gasit si sub denumirea de canarul Sant Helena.
Are 12,5-14 cm si poate fi vazut in Angola,Botswana,Lesotho,Namibia,Sud Africa dar poate fi observat si in insulele Ascensione si Sant Helena unde a fost introdus cu succes.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are urmatoarele subspecii:
-damarensis (Roberts, 1922) - SV Angola, Namibia , Botswana si Sud Africa
-flaviventris (JF Gmelin, 1789) - Namibia si S-V Sud Africa
-marshalli Shelley, 1902 - SE Botswana, N Sud Africa (Limpopo Province S alla Northern Cape, Free State e N Eastern Cape) si cimpiile din Lesotho.
-guillarmodi (Roberts, 1936) - Lesotho.
Masculul are partea superioara gri verzui-maslinie cu striatii pe spate si o fasa galbena pe coada.Partea inferioara galbena cu infiltratii de verde masliniu pe piept.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Femela are culori putin mai brilante decit masculul avind culoarea gri maromiu cu aripile negre.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La masculul adult culoarea variaza de la galben aproape uniform in NV la masliniu in SE.
Este o pasare foarte sociabila ,cu un cintec placut.
In primavara-toamna femela construieste un cuib foarte asemanator cu al canarului facut din iarba,iuta fibra de cocos si il captuseste cu ceva moale pe interior.Depune 3-5 oua pe care le incubeaza 13-14 zile,puii parasind cuibul dupa 20-21 de zile,devenind independenti dupa 3-4 saptamini.Face 2-3 serii de pui pe an.
Ca alimentatie se poate folosi un amestec de seminte pentru canari amestecat cu mei alb si rosu .


Ultima editare efectuata de catre cuciureanu_sorin in Vin Ian 27, 2012 4:22 pm, editata de 1 ori
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS) Empty Re: CANARUL CU BURTA GALBENA (SERINUS FLAVIVENTRIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Ian 27, 2012 8:49 am

Si am mai gasit si aceasta colectie de timbre dedicata canarului:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum