CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

4 participanți

In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Dum Apr 03, 2011 3:24 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Face parte din familia fringilide,genul pinicola.pina in prezent cercetatorii au descoperit 10 subspecii.
se poate intilni in nordul europei si asiei,dar si in nordul americii.prefera padurea de conifere dar coboara si in parcuri,livezi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are 19 cm,in jur de 28g.dimorfismul sexual este destul de accentuat:femela este de culoare brun deschis iar masculul are culoarea de fond rosie.au ciocul destul de puternic si robust:in jur de 14mm.atit femela cit si masculul au doua bare de culoarea alba pe aripi.
Se reproduce primavara,femela construind un cuib din ramurele,radacini,licheni.femela depune intre 2-6 oua pe care le cloceste doua saptamini.puii incep sa iasa la zbor dupa trei saptamini de viata.
Ca hrana se poate folosi un amestec pentru canari,iar in captivitate se poate adauga seminte de floarea soarelui .se ineleaza cu inel c.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Iul 07, 2011 7:04 pm

Am gasit aceste minunate pasari pe bancnota de 1000 dolari canadieni.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se pare ca a fost scoasa din circulatie prin anul 2000.Foarte frumos gestul lor de a stampa acest fringilid pe o moneda nationala.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  Admin Mier Iul 13, 2011 9:47 am

Frumoasa descriere sorin si tare faza cu bacnota
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  Admin Vin Noi 11, 2011 7:56 pm

[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]
mutaie alba noua care va aparea la reggio anu asta
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Noi 11, 2011 8:02 pm

nu este o mutatie ci o aberatie care a fost expusa anul trecut la reggio emilia.nu este asa simplu cu mutatiilecum apare cum gata.sint ani si ani la rind de munca cu riscul de a nu fi recunoscuta.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  Admin Vin Noi 11, 2011 8:07 pm

asa am gasit si eu pe faceboock acum si am crezut ca e vreo noutate Crying or Very sad
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cristianurzica Vin Noi 11, 2011 8:12 pm

Am gasit si eu poze cu exemplare albe. Interesant este ca sunt si indivizi in natura cu zone albe intinse pe corp, asa ca exista baza fixarii caracterului. Mutatii exista in cazul acestei specii?
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Sam Noi 12, 2011 8:46 am

din cite stiu eu nu.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  Admin Sam Noi 12, 2011 6:19 pm

Sigur in cativa ani vor aparea si mutatiile
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 402
Puncte : 532
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 44
Localizare : Berlin

https://clubulromandefringil.forumgratuit.ro

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  vali_iasi Dum Apr 08, 2012 6:04 am

Speciile de mugurar ma fac sa cred ca microbul de pasarar nu e o pasiune ,ci o boala ..
avatar
vali_iasi
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 170
Puncte : 208
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 39
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Iun 06, 2012 9:14 am

Subspeciile mugurarului:
Pinicola enucleator alascensis Ridgway, 1898
Pinicola enucleator californica Price, 1897
Pinicola enucleator carlottae Brooks, 1922
Pinicola enucleator enucleator (Linnaeus, 1758)
Pinicola enucleator eschatosa Oberholser, 1914
Pinicola enucleator flammula Homeyer, 1880
Pinicola enucleator kamtschatkensis (Dybowski, 1883)
Pinicola enucleator leucura (Müller, 1776)
Pinicola enucleator montana Ridgway, 1898
Pinicola enucleator pacatus Bangs, 1913
Pinicola enucleator sakhalinensis Buturlin, 1915
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  cuciureanu_sorin Mier Iun 06, 2012 9:41 am

Subspecii
■Pinicola enucleator enucleator (Linnaeus, 1758) - Scandinavia sud Norvegia ,centru si N Suedia ,estul Siberiei


■Pinicola enucleator californica (Price, 1897) Sierra Nevada Mountains si E California


■Pinicola enucleator carlottae (A. C. Brooks, 1922) Insulele si coastele Queen Charlotte Islands si Vancouver Island, V Canada


■Pinicola enucleator flammula (Homeyer, 1880) S Alaska si Kodiak Island ,British Columbia


■Pinicola enucleator leucura (Statius Müller, 1776) V si centru Alasca, centru si est Canada (Quebec, Newfoundland si Nova Scotia)


■Pinicola enucleator montana (Ridgway, 1898) S si V Canada (interior central British Columbia) ,S Rocky Mountains si S-V United States (E Arizona si N-V New Mexico)


■Pinicola enucleator pacata (Bangs, 1913) E Siberia , E Kolyma ,N-V Kazakhstan, N Mongolia si Stanovoy Mountains. iarna coboara in China


■Pinicola enucleator kamtschatkensis (Dybowski, 1883) N-V Russia, Kamchatka. iarna coboara in China, in Heilongjiang & Liaoning


■Pinicola enucleator sakhalinensis (Buturlin, 1915) Sakhalin, Kuril Islands , Hokkaido


Pinicola enucleator alascensis( Ridgway, 1898 ) in Alaska, V si centru Canada, si N-V USA


Pinicola enucleator eschatosa( Oberholser, 1914)S-E Canada si N-E USA


cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR) Empty Re: MUGURARUL PINILOR(PINICOLA ENUCLEATOR)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum