CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

4 participanți

In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  Dan Mier Iun 12, 2013 11:47 am

Puii iesiti din cuib nu pot prinde batul,cauzele sunt necunoscute.(poate inelarea defectuasa) rezolvarea este aceasta indiferent de varsta. http://canarytales.blogspot.ro/2009/05/repairing-back-slip-claw.html
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  elyhu82 Vin Iun 28, 2013 2:44 pm

Am si eu aceasta problemă la unul din puii de scatiu, ce ma sfatuiti ? Piciorul nu este rupt.

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI 2zdr9qb
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Ma9f9f
PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI J5i6g6
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Iun 28, 2013 3:37 pm

La prima vedere pare a fi o boala incurabila care tine de dezvoltarea puiului in ou si asta este de la lipsa vitaminelor sau a sarurilor minerale(mangan) din alimentatia reproducatorilor dar poate fi si de la forma cuibului deoarece femela se aseaza pe pui si exercita o anumita presiune pe picior.Eu de obicei las un ou atunci cind apare un pui sau introduc unul fals atunci cind eclozeaza toti.Incearca sa tai o bucata de burete similar cu cel folosit la montarea parchetului laminat si sa-i bandajezi degetele in pozitia corecta.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  Dan Vin Iun 28, 2013 3:46 pm

Se rezolva cu rabdare si un pic de atentie,il pui incet pe pozitie,inca e fraged si merge se badijoneaza  cu leocoplast,atentie gheara din spate sa fie prinsa impreuna cu tija piciorului separat,fata de cele 3 degete din fata care pot fi badijonate si ele in pozitia deschis,intr-o saptamana e ok. ceva vitamine calciu si e ca nou.Vreau sa il vad pe bat saptamana viitoare:ok1:
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  Dan Vin Iun 28, 2013 4:01 pm

Daca nu merge din prima pus pe pozitie,nu forta decat cat permite,dupa 2 zile desfaci si mai intinzi pana e perfect badijonezi cum am spus si revine la pozitia normala.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  cristianurzica Vin Iun 28, 2013 4:38 pm

Foarte corect ceea ce a spus Sorin legat de faza cu oul Pentru a evita aceasta situatie incomoda si eu las un ou in cuib si nu am avut probleme. Am avut anul trecut aceasta situatie la un pui de roller care era singur in cuib si i-am cerut sfatul lui Nelutzu. Femela daca are un singur pui sau 2 se aseaza cu toata greutatea in cuib, dar cand are ou acest lucru nu se mai intampla.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  elyhu82 Vin Iun 28, 2013 7:58 pm

cuciureanu_sorin a scris:La prima vedere pare a fi o boala incurabila care tine de dezvoltarea puiului in ou si asta este de la lipsa vitaminelor sau a sarurilor minerale(mangan) din alimentatia reproducatorilor dar poate fi si de la forma cuibului deoarece femela se aseaza pe pui si exercita o anumita presiune pe picior.Eu de obicei las un ou atunci cind apare un pui sau introduc unul fals atunci cind eclozeaza toti.Incearca sa tai o bucata de burete similar cu cel folosit la montarea parchetului laminat si sa-i bandajezi degetele in pozitia corecta.

Nu este o boala incurabila Sorin, puiul celalalt nu are nici o problema.Acesta ar fi un aspect, un al doilea ar fi ca acest pui l-am gasit ieri (cand le-am desfacut leocoplastul de pe picioare) cu ghearele prinse in materialul de cuib. Am tinut ou fals pe toata perioada pana acum cateva zile. El a stat asa de mult timp dar nu este o problema grava. I-am legat din nou astazi piciorul cu leocoplast la gheara din spate si toata laba piciorului de pulpa pentru a-l tine drept. Puiul este perfect sanatos a sarit din cuib chiar si cu piciorusul asa. Acum a ramas decat sa astept sa-si revina.
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  cuciureanu_sorin Vin Iun 28, 2013 8:26 pm

Ma gindeam la acea boala care tine de aparatul scheletic si aici ma refeream la formarea puiului in ou dar daca-i asa cum spui tu atunci isi va reveni curind si o sa-l vedem pe bat curind.Mult noroc in continuare.Cu mugurarii cum merge?
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  cristianurzica Vin Iun 28, 2013 10:18 pm

Daca ai utilizat un ou fals in cuib, eu cred ca se poate datora unui stimul fizic(leucoplastul) care a imobilizat piciorul impreuna cu materialul de cuib intr-o pozitie non-conforma.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  Dan Sam Iun 29, 2013 12:46 am

cristianurzica a scris: Daca ai utilizat un ou fals in cuib, eu cred ca se poate datora unui stimul fizic(leucoplastul) care a imobilizat piciorul impreuna cu materialul de cuib intr-o pozitie non-conforma.
Sigur asta e problema,are dreptate cristi.
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI Empty Re: PROBLEME CU PICIOARELE LA PUI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum