CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata

    Ultimele subiecte
    » Istoria canarilor orfeu
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

    » Buna seara!
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

    » expozitie bucuresti 2019
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

    » Hibrizi scatiu x canar
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

    » De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

    » LISTA DE PRETURI LA PASARI
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

    » Proteine , zer de lapte
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

    » Reproducere scatii!
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

    » Pasari la hranitoarea din gradina
    CARBUNE VEGETAL Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Parteneri
    forum gratuit

    Sondaj
    Bookmarking social

    Bookmarking social reddit      

    Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


    CARBUNE VEGETAL

    +3
    craivan
    elyhu82
    Dan
    7 participanți

    In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  Dan Dum Feb 23, 2014 8:00 pm

    Mod de preparare a carbunelui vegetal
    Carbunele vegetal se obtine in mod natural, prin arderea unor esente lemnoase cum sunt: ciresul, nucul,  plopul, marul - iar jarul rezultat se pune intr-un vas metalic care se tine acoperit pana cand se raceste. Daca nu ai posibilitatea sa ti-l prepari singur, il poti procura din farmacii, unde se gaseste sub forma de pastile.
    Inca din anul 1930, Nahmmacher  sustinea importanta carbunelui vegetal in absorbtia secretiilor din nari, a microbilor si a toxinelor. Si nu numai atat; chiar preia si toxinele microbiene din sange. Multi recomanda carbunele vegetal in tratamentul ranilor. Pentru rani pot fi utiliza bandaje (pansamente) facute din bumbac impregnat cu carbune vegetal. Carbunele vegetal actioneaza atat ca dezinfectant cat si ca dezodorizant. Farmacopeea SUA noteaza ca in urma unui sondaj au ajuns la concluzia ca multi chirurgi folosesc pansamente cu carbune vegetal in rani ce supureaza si ca si absorbant pentru mirosurile degajate de rani cangrenoase.
     
     
    Sursa:http://sanatate.bzi.ro/cum-se-prepara-carbunele-vegetal-si-in-ce-afectiuni-il-poti-folosi-10031
    Dan
    Dan
    Moderator
    Moderator

    Mesaje : 591
    Puncte : 821
    Data de inscriere : 04/04/2011
    Localizare : BUC.

    http://pasarindigene.sunphoto.ro/

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  Dan Lun Feb 24, 2014 5:29 am

    Pentru cine sta la curte,e o joaca de copil sa scoti cativa carbuni cand faceti un gratar si in felul asta o sa aveti pasari sanatoase,nu mai spun ca salvati multe pasari.Stie sorin ce zice si face.Sau preferati sa administrati medicamente aiurea si fara rezultate.Incerc sa scriu mai departe,macar pentru cei care vor sa obtina rezultate,da va rog sa ma credeti deja am inceput sa ma plictisesc.Pentru faptul ca nu puneti in aplicatie nimic si aveti probleme cu pasrile.Nu am dat retete sofisticate sau scumpe,totul trebuie sa fie cat mai natural,pasarile in natura se vindeca singure,stiu ce sa ciuguleasca.Ajutatile sa aibe macar strictul necesar. ok 
    Dan
    Dan
    Moderator
    Moderator

    Mesaje : 591
    Puncte : 821
    Data de inscriere : 04/04/2011
    Localizare : BUC.

    http://pasarindigene.sunphoto.ro/

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  elyhu82 Lun Feb 24, 2014 7:17 am

    Dan a scris:Pentru cine sta la curte,e o joaca de copil sa scoti cativa carbuni cand faceti un gratar si in felul asta o sa aveti pasari sanatoase,nu mai spun ca salvati multe pasari.Stie sorin ce zice si face.Sau preferati sa administrati medicamente aiurea si fara rezultate.Incerc sa scriu mai departe,macar pentru cei care vor sa obtina rezultate,da va rog sa ma credeti deja am inceput sa ma plictisesc.Pentru faptul ca nu puneti in aplicatie nimic si aveti probleme cu pasrile.Nu am dat retete sofisticate sau scumpe,totul trebuie sa fie cat mai natural,pasarile in natura se vindeca singure,stiu ce sa ciuguleasca.Ajutatile sa aibe macar strictul necesar. ok 

    Multumim nea Dan ! Sfaturi bune si practice !
    elyhu82
    elyhu82
    Utilizator
    Utilizator

    Mesaje : 358
    Puncte : 452
    Data de inscriere : 28/02/2012
    Varsta : 41
    Localizare : Ploiesti

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  craivan Lun Feb 24, 2014 8:17 am

    Multumim pt sfaturi.carbunii trebuiesc sparti si macinati?
    craivan
    craivan
    Utilizator
    Utilizator

    Mesaje : 117
    Puncte : 135
    Data de inscriere : 18/02/2014
    Varsta : 41
    Localizare : PONTECURONE(ITALY)

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  CRISTIAN75 Lun Feb 24, 2014 9:13 am

    As face o atentionare la folosirea carbunelui si anume faptul ca pe langa actiunea astringenta benefica, trebuie sa fim atenti ca este neselectiv si fixeaza/neutralizeaza si substantele cu actiune pozitiva (in special vitamine). Deci nu exagerati, ca veti obtine exact efectul opus si veti spolia organismul.
    Carbunele aduce uneori benefici dar acesta trebuie dat rar pasarilor ,deoarece cum spunea si Marius mai sus are si efecte nedorite deoarece aboarbe vitaminele si mineralele deci nu trebuie exagerat,eu personal l-am uzat de 2-3 ori la citeva pasari dupa care am renuntat definitiv ,in urma unor articole citite.Totusi cine doreste il poate uzar dar foarte rar.


    Cose inutili o quasi.

    Carbone vegetale -e ormai dimonstrato che lazione adsorbente (non assorbente!)dei vari carboni(uno dei pui usati e il carbone ottenuto dal legno di pioppo o carbone di Belloc)e eficacissima al di fuori del tubo intestinale (chiarificazione dei vini, potabizzazione delle acque etc.)ma di nessun significato nel canarino.

    Terra e acqua di varie origine-nessuna utilita ma solo rischi di infeczioni e infestazioni.


    CANARICOLTURA -biologia e allevamento del canarino domestico(UMBERTO ZINGONI) F.O.I


    Il carbone vegetale esercita azione astringente e disinfectante sulle pareti intestinali .
    vista la sua tendenza ad ostacolare anchelasunzione di vitamine e minerale de la dieta ,esso va usato con parsimonia.
    (il cardelino eurasiatico-Massimo Natale e GIORGIO DE BASEGGIO)

    I-ti las tie onoarea de a traduce SORINE.


    avatar
    CRISTIAN75
    Utilizator
    Utilizator

    Mesaje : 75
    Puncte : 90
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 48
    Localizare : craiova -roma

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  CRISTIAN75 Lun Feb 24, 2014 9:15 am

    stiind ca esti foarte ocupat cu munca zilele astea ,am tradus eu:

    Lucruri inutile sau aproape inutile.

    Cărbune din lemn-Este demonstrat de mult ca actiunea sa este adsorbanta (nu absorbanta), Din diferitele feluri de carbune (unul dintre cele mai des utilizate este cărbunele obţinut din lemn de plop sau cărbunele BELLOC),iar eficienta sa este in afara tubului intestinal (clarificarea vinului, de potabilizarea apei etc.), si de nici un semnificat la canar.

    Pamintul şi apa de diferite feluri nu au niciun folos, numai riscurii de infecti şi infestări.


    CANARICULTURA-biologia si creştere a Canarului, (Umberto ZINGONIA) FOI

    Carbunele vegetal exercita actiune astringenta si dezinfectanta asupra peretiilor intestinali.
    având în vedere tendinţa sa de a obstrucţiona asimilarea de vitamine şi minerale din dieta, ar trebui să fie folosit cu moderatie.
    (eurasiatice-cardelino Massimo Natale şi Giorgio de Baseggio)
    avatar
    CRISTIAN75
    Utilizator
    Utilizator

    Mesaje : 75
    Puncte : 90
    Data de inscriere : 28/04/2011
    Varsta : 48
    Localizare : craiova -roma

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  cristianurzica Lun Feb 24, 2014 5:43 pm

    [quote="CRISTIAN75"
    Pamintul şi apa de diferite feluri nu au niciun folos, numai riscurii de infecti şi infestări.
    )[/quote]


    Sa inteleg ca pamantul nu este cu nimic de folos? Personal am observat ca pasarile cu coccidioza(si nu numai) consuma pamant si starea lor se amelioreaza. Constant pasarile consuma pamant daca au la dispozitie. Am inteles posibilitatea de infestare cu excremente sau prin prezenta bacteriilor telurice, insa fiecare lucru are avantaje si dezavantaje.
    Legat de carbunele vegetal stiu ca acesta combate meteorismul si regleaza pH-ul, lucru esential in evitarea infestarilor.

    Multumesc pentru informatii!
    cristianurzica
    cristianurzica
    Admin
    Admin

    Mesaje : 1023
    Puncte : 1116
    Data de inscriere : 27/02/2011
    Varsta : 43
    Localizare : Ploiesti

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  Dan Lun Feb 24, 2014 6:15 pm

    Nu vreu sa intru in polemici cu tine, nu am spus sa se dea carbune in loc de hrana.Pasarea ca si cainele sau pisica,stiu cand au nevoie de iarba pe care o mananca.La mine au la discretie o cutiuta cu carbonat de calciu si carbune pisat.Nu am probleme de sanatate cu pasarile,sunt intr-o forma excelenta.Nu folosesc nici nisip.Contraindicatii la carbune nu am gasit.Am concert in balcon.La pui nu am avut pierderi in perioada de naparlire.La insectivore Padovan foloseste carbune,citeste prospectul.Valman-black-pellets-pt-pasari-insectivore.Ai aici o adresa unde poti contesta italienii ca nu au dreptate referitor la carbune. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Dan
    Dan
    Moderator
    Moderator

    Mesaje : 591
    Puncte : 821
    Data de inscriere : 04/04/2011
    Localizare : BUC.

    http://pasarindigene.sunphoto.ro/

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  cuciureanu_sorin Lun Feb 24, 2014 7:29 pm

    Bineinteles ca parerile sint impartite dar eu il folosesc de multi ani amestecat cu grit in proportie de 10% si nu am observat nici un efect negativ.Cum spunea si nea Dan nu trebuie folosit ca aliment de baza deoarece asa cum stim cu totii absoarbe vitaminele .
    cuciureanu_sorin
    cuciureanu_sorin
    Admin
    Admin

    Mesaje : 819
    Puncte : 1055
    Data de inscriere : 05/03/2011
    Varsta : 48
    Localizare : iasi

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty toxine

    Mesaj  ozy47 Mier Feb 26, 2014 6:56 am

    ,folosesc,2-3 zile/luna ,argila in apa de baut ( perusi,exotice).argila,se gaseste la farmacie,PLICURI.
    ozy47
    ozy47
    Utilizator
    Utilizator

    Mesaje : 1
    Puncte : 1
    Data de inscriere : 22/01/2014
    Varsta : 83
    Localizare : bucuresti

    Sus In jos

    CARBUNE VEGETAL Empty Re: CARBUNE VEGETAL

    Mesaj  Continut sponsorizat


    Continut sponsorizat


    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum