CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Like/Tweet/+1
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Istoria canarilor orfeu
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 26, 2021 5:02 am Scris de Dan

» Buna seara!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeVin Sept 11, 2020 1:59 pm Scris de cristianurzica

» expozitie bucuresti 2019
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 28, 2019 7:42 am Scris de GRINGO

» Hibrizi scatiu x canar
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2019 4:54 pm Scris de bliviudaniel

» De ce nu avem rezultate pozitive in reproducerea pasarilor indigene.
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeMar Apr 30, 2019 10:26 am Scris de alinel

» LISTA DE PRETURI LA PASARI
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 12:05 pm Scris de Admin

» Proteine , zer de lapte
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeDum Mar 03, 2019 10:40 am Scris de Admin

» Reproducere scatii!
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Sept 22, 2018 10:31 am Scris de cristianurzica

» Pasari la hranitoarea din gradina
STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Icon_minitimeSam Apr 07, 2018 6:30 pm Scris de Admin

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Sondaj
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa test forum pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa CLUBUL CRESCATORILOR DE FRINGILLIDAE pe site-ul dvs. de bookmarking social


STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

+17
degan dragos
craivan
Eugen BIG
Ionut
Gandalf
gaboru4all
adybugady
vali_iasi
GRINGO
elyhu82
Marius
florica
neagumihai
Petre Robert
CRISTIAN75
cuciureanu_sorin
Admin
21 participanți

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Eugen BIG Joi Apr 24, 2014 5:30 pm

ms mult ....nu nu sunt inelati parintii dar vor fi puiii  Very Happy 
Eugen BIG
Eugen BIG
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 41
Data de inscriere : 01/02/2014
Varsta : 42
Localizare : Voluntari

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  elyhu82 Joi Apr 24, 2014 6:58 pm

Eugen BIG a scris:ms mult ....nu nu sunt inelati parintii dar vor fi puiii  Very Happy 

Multa grija la inelat. Citeste experientele anterioare de pe forum pt a evita eventualele aruncari din cuib ale puilor. In ce zi vrei sa-i inelezi ?
elyhu82
elyhu82
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 358
Puncte : 452
Data de inscriere : 28/02/2012
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Eugen BIG Joi Apr 24, 2014 7:01 pm

elyhu82 a scris:
Eugen BIG a scris:ms mult ....nu nu sunt inelati parintii dar vor fi puiii  Very Happy 

Multa grija la inelat. Citeste experientele anterioare de pe forum pt a evita eventualele aruncari din cuib ale puilor. In ce zi vrei sa-i inelezi ?

a sasea zi??? nu stiu sigur Very Happy 
Eugen BIG
Eugen BIG
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 41
Data de inscriere : 01/02/2014
Varsta : 42
Localizare : Voluntari

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Apr 24, 2014 7:04 pm

Felicitari Eugen! Mult succes in continuare si tine aproape de nea Dan.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cuciureanu_sorin Joi Apr 24, 2014 7:22 pm

Felicitari si mult succes in continuare.
cuciureanu_sorin
cuciureanu_sorin
Admin
Admin

Mesaje : 819
Puncte : 1055
Data de inscriere : 05/03/2011
Varsta : 48
Localizare : iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Eugen BIG Joi Apr 24, 2014 8:22 pm

cristianurzica a scris:Felicitari Eugen! Mult succes in continuare si tine aproape de nea Dan.

ms mult Cristi... daaa normal  Very Happy 
Eugen BIG
Eugen BIG
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 31
Puncte : 41
Data de inscriere : 01/02/2014
Varsta : 42
Localizare : Voluntari

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  craivan Sam Mai 17, 2014 1:00 pm

Am avut oua la sticlete cu canarita 4 la numar dintre care 3 bune,doar un pui a iesit din ou dar care a murit imediat,celelalte 2 oua au murit puii inainte de a ciocni....problema mea este ca femela de canar a facut din nou 4 oua dar toate limpezi...ce trebuie sa fac sa am din nou oua bune la aceasta pereche?.
craivan
craivan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 117
Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Varsta : 41
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Dum Mai 18, 2014 9:32 pm

craivan a scris:Am avut oua la sticlete cu canarita 4 la numar dintre care 3 bune,doar un pui a iesit din ou dar care  a murit imediat,celelalte 2   oua au murit puii inainte de a ciocni....problema mea este ca femela de canar a facut din nou 4 oua dar toate limpezi...ce trebuie sa fac sa am din nou oua bune la aceasta pereche?.

Sunt multe cauzele. Masculul mai este in aceeasi forma? Apoi daca exista moartea embrionara, cel mai probabil este vorba de o boala infectioasa. Cel mai frecvent se intampla in cazul salmonelozei sa apara exitus embrionar. Incearca cu un antibiotic la care este sensibila Salmonella si apoi probiotice pentru a stabiliza microflora intestinala.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  craivan Lun Mai 19, 2014 2:38 pm

Multumesc.
craivan
craivan
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 117
Puncte : 135
Data de inscriere : 18/02/2014
Varsta : 41
Localizare : PONTECURONE(ITALY)

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty sticletii

Mesaj  degan dragos Joi Iul 03, 2014 8:37 am

Buna ziua! Ma numesc Degan Dragos din Brasov, sunt incepator intr-ale pasarilor de colivie si am o intrebare daca e cineva bun sa ma lamureasca! Preferatii mei sunt sticletii, pentru asta am tot cumparat eu sticleti si mai tineri si mai batrani probabil prinsi nu stiu asta si i-am tinut cum am stiut eu mai bine seminte speciale pentru indigene, verdeata , fructe dar toti s-au dus unul cate unul pe apa Sambetei. Unde gresesc oare?
degan dragos
degan dragos
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 1
Puncte : 3
Data de inscriere : 01/07/2014

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Iul 03, 2014 8:44 pm

Bun venit Dragos! Ma bucur ca ai raspuns afirmativ invitatiei. Smile Intradevar este frustrant sa vezi ca pierzi pasari si sa nu stii cauza, mai ales cand le indragesti foarte tare. Pentru a "elucida" acest caz ar trebui sa vii cu mai multe detalii: Cum aratau inainte sa moara, ce ai observat anormal la ele, la cat timp au murit unii de ceilalti, de cat timp ii aveai, unde-i tineai etc.
Sunt foarte multe cauze pentru care din pacate pasarile mor. Din ce am citit mai sus nu ai gresit cu nimic, insa trebuie detaliat si ce inseamna seminte pentru indigene.
Cu ceva timp in urma m-a rugat cineva sa-i duc o pereche de canari si cand am vazut amestecul cu care dorea sa-i hraneasca am ramas masca: continea 90% mei, un 5% ovaz decorticat si un 5% dughie.
Astept detaliile tale. Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Vin Iul 04, 2014 5:06 am

Cum bine a punctat si Cristian hrana,conditiile...etc joaca un rol important in viata unei pasari.Cauzele pot fi multiple,incearca o deparazitare la pasarile nou achizitionate,vasele de apa sa nu aibe depuneri,ovazul se exclude,seminte cu continut mare de grasime foarte putine.Urmareste ce sa postat in discutiile referitoare la indigene si vei obtine si rezultate. ok 




Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Mier Dec 16, 2015 3:25 pm

Am vazut sambata in gradina la mine, de aproape, un sticlete liber/salbatic. Am remarcat ca masca rosie de pe fata era de un rosu intens; spre deosebire de Sticletel al meu, a carui masca are o nuanta de rosu-portocaliu. Masca la sticleti depinde si de varsta sau numai de alimentatie si de conditiile de viata?
Culoarea mastii sticletelui meu e precum culoarea din poza moderatorului Dan. Pe cand la sticletele salbatic era rosu aprins.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Vin Dec 18, 2015 7:13 pm

bliviudaniel a scris:Am vazut sambata in gradina la mine, de aproape, un sticlete liber/salbatic. Am remarcat ca masca rosie de pe fata era de un rosu intens; spre deosebire de Sticletel al meu, a carui masca are o nuanta de rosu-portocaliu. Masca la sticleti depinde si de varsta sau numai de alimentatie si de conditiile de viata?
Culoarea mastii sticletelui meu e precum culoarea din poza moderatorului Dan. Pe cand la sticletele salbatic era rosu aprins.


Alimentatia este cauza. In aceasta perioada consuma seminte de ciulini, iar acestia contin pigmenti rosii.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Lun Ian 11, 2016 1:13 pm

Cam care ar fi varsta minima pentru reproducere la sticleti? Un mascul eclozat in iunie 2015 ar fi bun "de prasila" in primavara asta? Sau ar fi mai bine sa mai astept un an?
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Mier Ian 13, 2016 10:10 pm

bliviudaniel a scris:Cam care ar fi varsta minima pentru reproducere la sticleti? Un mascul eclozat in iunie 2015 ar fi bun "de prasila" in primavara asta? Sau ar fi mai bine sa mai astept un an?

Sincer nu stiu la sticleti. La canari am experimentat cu succes acest lucru. Cred totusi ca il poti folosi din primul an de maturitate(2016). In natura sunt pui eclozati si in august si cred ca se reproduc in anul urmator.
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Vin Feb 17, 2017 4:37 pm

Buna ziua! Nu stiu daca sunt la topicul potrivit, dar sper ca am nimerit. Caut de ceva timp niste crescatori de sticleti ce, desigur, sa ii inmulteasca in captivitate. Pe site-urile de vanzari nu am niciun noroc deoarece vad anunturi cu pasari de 15 lei, ori persoane ce se dau mari crescatori, dar nu accepta sub niciun fel sa isi ineleze puii (probabil ca nici macar nu pot obtine asa ceva). Oricum, ar trebui sa astept pana in iunie-iulie ca sa gasesc ceva? In general caut o femela de sticlete aflata dupa prima naparlire (cat mai tanara). Nu vreau sa fie altceva decat animal de companie, asadar singura dorinta este sa fie o pasare inelata ce sa aiba penajul cat mai asemanator cu cel al sticletilor europeni (sau cei salbatici din tara noastra), respectiv cafeniul sa fie prezent (am observat tipurile albino, isabella si altele si nu pot spune ca mi-au placut in mod deosebit). Am gasit o imagine de la crescatoria de canari slavujari (corectati-ma daca gresesc) care se potriveste exact cu cerintele mele. De asemenea, mi-ar fi de mare folos niste sfaturi privind alimentatia de-a lungul anului si dimensiunea minima a unei colivii pentru a putea tine un sticlete. Va multumesc anticipat!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Dan Sam Feb 18, 2017 3:44 pm

Nu e greu de aflat ce te intereseaza,totul e sa ai putina vointa si rabdare,unde nu intelegi noi cu drag te ajutam. Bafta la vizionare.Aici gasesti cam tot ce ai nevoie. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dan
Dan
Moderator
Moderator

Mesaje : 591
Puncte : 821
Data de inscriere : 04/04/2011
Localizare : BUC.

http://pasarindigene.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Dum Feb 19, 2017 8:31 am

Salut si bine ai venit alaturi de noi!

Am o intrebare: De ce iti doresti o femela si nu un mascul, care pe langa faptul ca este si mai frumos colorat, mai si canta pe deasupra? Smile
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Dum Feb 19, 2017 2:49 pm

Sincera sa fiu, din experienta mea cu un canar mascul ce canta cat il tinea glasul, de dimineata pana seara (de care a trebui sa am grija acum cativa ani), nu imi mai doresc deloc asa ceva. Acum detin o femela de canar ce doar tipa cand nu ii convine ceva, iar acest lucru imi convine, fiind o prezenta cu mult mai placuta...si linistita.
In plus, femela de sticlete as vrea sa fie o "colega de colivie" pt. canarita mea care, din cate pot observa, cam sufera de singuratate (cand aude ciorile afara, dimineata, incearca sa poarte o conversatie cu ele). De asemenea, nu imi doresc sa ma trezesc intr-o buna zi cu oua in colivie si in niciun caz cu pui, avand in vedere ca tot ce imi doresc este sa ramana animale de companie.
Oricum, in legatura cu o colivie, pt. aceste doua pasari ar fi destul una cu dimensiunile L x l x h: 70 x 40 x 80 cm? Se poate si putin mai mica, respectiv cu lungimea 60 cm?
Daca se poate, ati putea sa imi dati si topic-urile in care sa se vorbeasca in detaliu despre: carantina, vitamine, alimentatie sticlete (pe anotimpuri).
Un lucru tin sa precizez, cred ca am gasit pe cineva in Turda care vinde sticleti ancestrali, din cate am putut vedea in poze sunt inelati. Credeti ca ar merita sa imi iau sticletica de acolo sau sa astept pana in iunie-iulie?
Va multumesc!
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Dum Feb 19, 2017 4:35 pm

Am vazut la locatie ca ati trecut Iasi. Eu mi-am luat sticleti din Iasi scosi in captivitate si inelati cu inel de 2.7mm. Dar momentan omul nu mai are decat cateva perechi ce le tine pentru sezonul de reproducere.
Eu, personal, am 1 pereche de sticleti cu care o sa incerc in primavara sa scot pui. Dar nu stiu daca o sa reusesc, dat fiind ca e prima data cand incerc.
Avantajul ar fi ca daca asteptati pana in vara, puteti lua un puisor care se poate obinui mult mai usor cu dumneavoastra.

Cat despre companion pentru canarita...nu-s asa sigur ca n-o sa se bata cu viitoarea colega de colivie. La canari nu stiu cum e, dar la perusi, 2 femele in aceeasi cusca se poate lasa cu rani pana la moarte.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  bliviudaniel Dum Feb 19, 2017 4:38 pm

Puteti incerca sa luati un canar mascul ca si companion. Daca se accepta unul pe celalalt, masculul nu va canta asa de mult. Canarul canta mult si tare ca sa atraga femele si sa-si "marcheze" teritoriul. Daca femela este deja in cusca cu el, nu mai are motiv sa cante toata ziua. Asta v-o zic din experienta proprie: cat timp tin perechea de canari in aceeasi cusca, masculul nu prea canta.
bliviudaniel
bliviudaniel
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 107
Puncte : 121
Data de inscriere : 29/06/2015
Varsta : 44
Localizare : Iasi

http://bliviudaniel.sunphoto.ro/

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Dum Feb 19, 2017 6:27 pm

Va multumesc de informatii!
Oricum, planuiam sa iau o cusca dubla cu separator pentru a obisnui, la inceput, cele doua pasarici. Daca voi observa semne de agresivitate, ceea ce ma rog sa nu se intample, voi pune separator opac. Asa, macar vor mai purta conversatii (canarita mea, daca vorbeste cu ciorile si vrabiile, sunt sigura ca va putea vorbi si cu sticletica).
Totusi, din pacate cred ca sunt sanse mari sa nu se inteleaga. Acum cativa ani, cand am pus canarelul cantaret la ea in cusca, a devenit foarte teritoriala (tin sa precizez ca era o cusca mica, cu lungimea 30 cm). Chiar ii dadea in cap. Atunci l-am scos si l-am dat unui vecin care are mare grija de el.
Acum sper ca faptul ca am imblanzit-o si nu mai ciupeste o s-o faca mai agreabila.
PS: Succes pentru primavara aceasta!
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  SunnyCanary Dum Feb 19, 2017 6:50 pm

Am citit pe un site in engleza ca 2 femele de canar pot fi tinute in aceeasi colivie, dar depinde de personalitatea lor. De asemenea, pe un alt site, am gasit ca sticletii si canarii pot trai fara probleme, dar era iar mentionata personalitatea.
Acum imi ramane sa imi educ putin canarul, asa, ca sa poata primi musafiri. Cand va veni sticletica, canarita mea va primi ou pisat (mancarea ei preferata) de fiecare data cand se poarta frumos cu noua ei "colega de colivie".
De asemenea, voi tine separatorul pana voi observa ca se inteleg, iar la primul semn de agresivitate, le voi separa iar.
Nu stiu daca este cea mai buna metoda, dar am incredere ca cele doua se vor intelege intr-un final.
SunnyCanary
SunnyCanary
Utilizator
Utilizator

Mesaje : 6
Puncte : 6
Data de inscriere : 17/02/2017
Varsta : 21
Localizare : Iasi

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  cristianurzica Joi Feb 23, 2017 10:00 pm

SunnyCanary a scris:Am citit pe un site in engleza ca 2 femele de canar pot fi tinute in aceeasi colivie, dar depinde de personalitatea lor. De asemenea, pe un alt site, am gasit ca sticletii si canarii pot trai fara probleme, dar era iar mentionata personalitatea.
Acum imi ramane sa imi educ putin canarul, asa, ca sa poata primi musafiri. Cand va veni sticletica, canarita mea va primi ou pisat (mancarea ei preferata) de fiecare data cand se poarta frumos cu noua ei "colega de colivie".
De asemenea, voi tine separatorul pana voi observa ca se inteleg, iar la primul semn de agresivitate, le voi separa iar.
Nu stiu daca este cea mai buna metoda, dar am incredere ca cele doua se vor intelege intr-un final.


Este foarte bine sa le tii separate la inceput, sa se poata studia pe indelete. Totodata sa le pui 2 vase pentru ou, 2 bucatele separate de mar etc cand vor fi impreuna, pentru a evita confruntarea. Ideal ar fi sa o introduci pe canarita ta intr-un spatiu in care nu a mai stat pana acum, deoarece daca apare o pasare noua in "casuta" ei este foarte probabil sa nu o priveasca cu ochi buni pe musafira.
Succes!
cristianurzica
cristianurzica
Admin
Admin

Mesaje : 1023
Puncte : 1116
Data de inscriere : 27/02/2011
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS) - Pagina 8 Empty Re: STICLETELE (CARDUELIS CARDUELIS)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum